Basında Sarigulantik
Diğer Başlıklar
Vatan Gazetesi
Sedef zenginlerin işi fakire göre değil
Asmalımescit'te 1975 yılından bu yana kendi sedefhanesini işleten Seyit Sarıgül, 64 yılında Ermeni ustanın yanında çıraklığa başlamış. Sedef onun için hep ışıltılı hatta dünyanın en değerli taşı olarak görünmüş. "Sedefle uğraşırken kendimi şanslı hissediyorum" diyor. Bu işi Türklerden ziyade, Ermenilerin çok daha iyi yaptığınıda söylemeden edemiyor. Asmalımescit'in bundan 20 yıl önce marangoz ve sedefhane atölyeleriyle dolu olduğunu anlatıyor.
Seyit Sarıgül, sadece sedef restorasyonu yaparak atölyesini işletiyor. Çok nadir olarak yeni bir ürün imal ediyor. Asıl işi onarım yapmak. Daha çok ünlü ailelerin eşyalarının onarımını yapan Sarıgül mesleğinin getirdiği kazançtan da fazlasıyla memnun. Bizim mesleğimiz sabır gerektiriyor. Bir sehpa için 6 ay boyunca uğraşıyorsunuz, ince işçilik, sabır, dikkat ve yaratıcılık istiyor. O yüzden bu mesleği yapan kimse yok, çırak yetişmiyor. Halbuki hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar kazancı var.
 
En iyi müşterileri Sabancılar ve Koçlar
Seyit Sarıgül'ün müşterileri Sabancı, Koç, Eczacıbaşı ve Mermerci gibi ailelerden oluşuyor. Yüz yıllık antika sedef kakma mobilyalarının onarıma getiren ailelerinin eşyalarını kıymetini bildiğini söylüyor Sayıt Usta: Sedef bir dönem bodrumlarda atılmayı bekleyen eşyalar arasındaydı ama Avrupa'da müzayedelerde sedef işletmeliği görülünce bodrumdan oturma salonlarına terfi etti. Dolayısıyla bizim işlerimizde açıldı.
Maddi durumu iyi olmayan insanların evinde sedef işlemeli mobilyaların olmadığını, olursa da uzun ömürlü olmayacağına dikkat çekiyor. Çünkü sedefin günlük bakımı da, onarımı da çok pahalı. Seyit Sarıgül, işlenmiş sedefi Uzakdoğu'dan kilosu bin 200 dolara satın alıyor. Hala ustasından kalma kaplunbağ kabuğunu kullanıyor. Ama her işe kullanmadığını çünkü hem çok pahalı hem de getirilmesinin çok zor olduğunu anlatıyor: Sedef, Ceviz, Abanoz, Maun gibi ahşapların üzerine açılan yuvalara aynı biçimde yerleştirilirse buna sedef kakma deniliyor, yok dümdüz koyarsanız sedef kaplama oluyor. Sedef kakma gerçekten zor bir zanaat. Üstelik sedeflerin boyu ne kadar küçülürse yapacağımız işin süresi de bir o kadar uzar.
Sayıt Usta, atölyesine iki gün önce tamirat için Mermerci ailesine ait 400 yıllık sedef kakma bir dolap getirildiğini söylüyor.